Aktuellt / Blogg

Det här är en bok som troligen är tryckt i Nederländerna år 1479. Den kallas för Inkunabel som betyder vagga på latin. Den kallas för det därför att den är boktryckarens så att säga vagga- det vill säga att det var boktryckarkonstens början. Boken upptäcktes vid en inventering 2018 av Fanny Stenback. Boken har troligen funnits i församlingens ägo i 500år. Boken är skriven på latin och innehåller texter över kyrkoåret för att prästen skulle kunna ha den som inspiration till predikningar. Det verkar bara finnas två stycken av denna bok i Sverige av detta tryck. Vi passerar genom historien , men detta är historia.

Mer från bloggen

GDPR information

Information om GDPR Som medlem i Svenska kyrkan är du en del av en församling. Församlingarna erbjuder bland annat dop, konfirmationer, vigslar och begravningar, och

Om Inkunabel boken

Det här är en bok som troligen är tryckt i Nederländerna år 1479. Den kallas för Inkunabel som betyder vagga på latin. Den kallas för

Denna webbplats innehåller cookies